Leto s príchuťou zmrzliny. Na Slovensku najčastejšie čokoládovou

Porcia zmrzliny je počas letných mesiacov jednou zo základných položiek jedálnička takmer každého Slováka. Či už ide o klasickú kopčekovú, strojovú, zakúpenú v obchode alebo vo forme nanukov, v lete zmrzlinu aspoň raz ochutná viac ako 90 % populácie. Prieskumná agentúra Go4insight uvádza, že na Slovensku je osem percent skutočných milovníkov, ktorí si ju doprajú dokonca denne.

Reprezentatívny prieskum agentúry Go4insight sa zmeral na frekvenciu kúpy zmrzlín a zároveň zisťoval, ktorá príchuť je na Slovensku najobľúbenejšia. Realizovaný bol na populácii Slovenskej republiky vo veku 15 – 79 rokov a zúčastnilo sa ho tisíc respondentov na prelome mája a júna 2019.

Zmrzlinu kupujeme najčastejšie v stánkoch

Najobľúbenejšou zmrzlinou na Slovensku je klasická kopčeková zmrzlina, ktorá sa kupuje v stánkoch, zmrzlinárskych vozíkoch alebo cukrárňach. Takmer rovnako sú obľúbené aj rôzne druhy nanukov. Oba tieto druhy zmrzliny si na týždennej báze počas letných mesiacov vychutnáva približne štvrtina slovenskej populácie. Ďalšia tretina obyvateľstva si oba druhy dá príležitostne do mesiaca. Spomedzi testovaných typov zmrzlín je najmenej obľúbená točená strojová zmrzlina, ktorú na týždennej báze konzumuje len šesť percent obyvateľov Slovenska a počas leta ju ani raz neokúsi 42 % obyvateľstva. Tých, čo zmrzlinu vôbec nejedia, je len deväť percent Najčastejšie sú to podľa prieskumu práve starší dôchodcovia a muži žijúci na vidieku.

Demokratická pochúťka pre každého

Keďže cena jednej porcie zmrzliny nie je vysoká, môžu si ju dovoliť všetky sociálne skupiny. Konzumácia zmrzliny je nadpriemerne vysoká aj v najnižších sociálnych skupinách. Paradoxne, ľudia s najvyšším príjmom konzumujú zmrzlinu menej často. Milovníkov zmrzliny je pritom v populácii Slovenska približne 40 %. Títo si vychutnajú zmrzlinu niekoľkokrát týždenne, pričom až osem percent prakticky denne.

Na základe výskumných dát môžeme pozorovať vysokú závislosť konzumácie zmrzliny od veku. Na týždennej báze si doprajú zmrzlinu najčastejšie tínedžeri a mladí ľudia. S narastajúcim vekom frekvencia konzumácie postupne klesá. Dôchodcovia nad 70 rokov sú v konzumácii zmrzliny najtriezvejší, čo však neznamená, že ju nemajú radi. Len ju konzumujú menej často. Rovnako platí, že častejšími zákazníkmi zmrzlinární sú ženy.

Akým príchutiam sa na Slovensku darí najviac?

Preferencie Slovákov, čo sa týka príchutí, sú jednoznačné. Všetky demografické skupiny najviac obľubujú čokoládovú príchuť zmrzliny. Má ju rada viac ako polovica tých, čo jedia zmrzlinu. Vôbec najobľúbenejšou príchuťou je pre 17 % slovenskej populácie. Všetky relevantné demografické a sociálne skupiny zaradili na prvé miesto obľúbenosti práve čokoládovú príchuť. Druhou najobľúbenejšou príchuťou je vanilková, ktorá sa teší obľúbenosti u 39 % respondentov, a za ňou citrónová s obľúbenosťou u 34 %. Obe tieto klasické príchute obľubujú najčastejšie ľudia v staršom strednom veku a dôchodcovia.

Mladí ľudia majú preferencie rozdelené na väčší počet príchutí, akými sú napríklad punčová, pistáciová, karamelová, banánová, tiramisu a viacero rôznych a špecifických príchutí.